Przemysł
W wyniku transformacji ustrojowej zmieniła się struktura gospodarki gminy. Zdominował ją sektor prywatny, w którym działa 1429 podmiotów przy 46 podmiotach sektora publicznego. W sektorze prywatnym 1254 podmioty to działalność gospodarcza osób fizycznych, 32 spółki prawa handlowego i 9 spółdzielni. Istnieje ponadto szereg zakładów wytwórczych i warsztatów rzemieślniczych w tej branży oraz tartaki, wytwórnie palet "euro", palików do winnic, wyposażenia ogrodów itd.
Przemysł spożywczy reprezentowany jest przez szczycącą się stuletnią tradycją przetwórnię owocowo - warzywną. Obecnie działa pod firmą Międzychód Nowicka sp.j. Produkcja odbywa się tu głównie w oparciu o lokalną bazę surowcową.
Kolejną gałęzią przemysłu jest przetwórstwo tworzyw sztucznych reprezentowane przez : Przedsiębiorstwo ‘‘SCHED-POL‘‘-s.c. produkujące płyty izolacyjne i narzędzia ze styropianu na potrzeby budownictwa oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowe ‘‘MARBO‘‘ z dominującą produkcją kształtek z pianki poliuretanowej dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego. W branży budowlanej dominują dwa przedsiębiorstwa: ‘‘PAECH‘‘ oraz ‘‘DOMEX“-s.c., obok których funkcjonuje kilkadziesiąt warsztatów rzemieślniczych reprezentujących wszystkie specjalności. Część z nich zajmuje się także produkcją materiałów budowlanych.
Handel
Bardzo dobrze rozwiniętą gałęzią gospodarki jest w mieście i gminie Międzychód handel. Jest on w całości w rękach prywatnych. Wśród 218 placówek dominują małe sklepy. Wskaźnik 79 mieszkańców przypadających na jeden sklep plasuje międzychodzki handel w czołówce województwa wielkopolskiego. Sklepy te obsługiwane są przez kilkanaście hurtowni różnych branż.
Rolnictwo
W 743 gospodarstwach rolnych, w których pracuje 2550 osób, uprawiane jest ogółem 11582 hektarów użytków rolnych. Gleby są słabej bonitacji z przewagą V i VI klasy. Średnia wielkość gospodarstwa wynosi 8,52 hektara. W strukturze własności dominują gospodarstwa indywidualne. Istnieją ponadto dwie Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne, dwa gospodarstwa Skarbu Państwa oraz Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Akademii Rolniczej w Poznaniu. W strukturze zasiewów dominują zboża ( 70% ), które prawie w całości przeznaczane są na potrzeby produkcji zwierzęcej.
Usługi
Bardzo wysoki poziom i długoletnią tradycję kultywowaną w organizacjach cechowych prezentuje międzychodzkie rzemiosło, którego osiągnięcia znane są daleko poza granicami gminy. Reprezentowane są tu praktycznie wszystkie branże. Duża część warsztatów rzemieślniczych obok świadczenia usług zajmuje się także wytwórczością.
10 614 liczba ludności miasta
6,98 powierzchnia miasta w km2
1378 uzyskanie praw miejskich
18 633liczba ludności gminy
306,25powierzchnia gminy w km2