Rodzice mają prawo do zapewnienia wychowania i nauczania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Rolą państwa jest natomiast zapewnienie warunków do swobodnego wyboru przez rodziców formuły i sposobu kształcenia swoich dzieci.
To główne przesłanie I Ogólnopolskiej Konferencji Rad Rodziców, która odbyła się 21 kwietnia br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP, a której organizatorami byli: Fundacja „Rodzice Szkole”, Minister Edukacji Narodowej i Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.
Wzięli w niej udział przedstawiciele ponad 200 rad rodziców przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z wszystkich rejonów Polski.
Naszą gminę reprezentowały trzy panie: Justyna Grześkowiak (dyrektor Przedszkola nr 1 w Międzychodzie), Daria Martyńska (przewodnicząca Rady Rodziców Przedszkola nr 1 oraz Gimnazjum nr 2 w Międzychodzie) oraz Sylwia Łagoda (zastępca przewodniczącej Przedszkola), które zostały zaproszone przez Fundację „Rodzice Szkole”.
Uczestnikami konferencji byli również Kuratorzy Oświaty, reprezentanci samorządów terytorialnych i instytucji oświatowych, a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół.
Otwierając konferencję Minister Edukacji Narodowej p . Anna Zalewska powiedziała :
"Nie wyobrażam sobie żeby o dziecku w systemie edukacji decydować bez was, bez rodziców. Zawsze podkreślamy, że to rodzic wychowuje dziecko, a szkoła powinna służyć mu wsparciem i powinna być tak zorganizowana, żeby rodzic dobrze czuł się w szkole, żeby chciał tam przebywać"
Natomiast Wojciech Starzyński Prezes Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole” w swoim wystąpieniu podkreślił, że:
„ Po raz pierwszy od ponad 27 lat rodzice i ich reprezentanci – rady rodziców spotykają się na zaproszenie i z inicjatywy najwyższych władz państwowych, co otwiera bardzo ważny etap na drodze do zagwarantowania rodzicom znaczącego wpływu na szkoły ich dzieci i na cały system oświaty”
Zdaniem Fundacji „Rodzice Szkole” partnerska rola rad rodziców w kreowaniu kształtu podejmowanych działań wychowawczo-oświatowych na terenie szkoły jest w zdecydowanej większości przypadków pomijana. Ponadto Fundacja zwraca uwagę na potrzebę przeprowadzenia szerokiej kampanii skierowanej bezpośrednio do rodziców, która wyposaży ich w wiedzę niezbędną do korzystania z posiadanych praw. Pozwoli to tym samym na lepsze wywiązywanie się z obowiązkach rodzicielskich w systemie edukacji.
Według przedstawicieli Fundacji „Rodzice Szkole” mimo istniejącego prawa w wielu polskich szkołach rola rad rodziców bywa niedoceniana i marginalizowana.
Po bardzo interesujących referatach - wśród których furorę zrobiła prezentacja pani Mirosławy Grzęba – Wojciechowskiej, wskazująca na rolę dyrektora w budowaniu partnerskich relacji między różnymi organami szkoły - uczestnicy spotkania przyjęli dwa dokumenty: Stanowisko I Ogólnopolskiej Konferencji Rad Rodziców, dotyczące wzajemnych relacji rad rodziców z różnymi organami władzy publicznej oraz Deklarację w sprawie powołania Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Rodziców. Otwierają one drogę do dalszych działań konsolidujących tworzący się ruch rad rodziców.
10 614 liczba ludności miasta
6,98 powierzchnia miasta w km2
1378 uzyskanie praw miejskich
18 633liczba ludności gminy
306,25powierzchnia gminy w km2