youtube
instagram

Spalarnia - efekty konsultacji. Zakończyły się pierwsze w naszej gminie konsultacje społeczne. Poznajcie wyniki.

Okazuje się, że taka forma komunikacji jest bardzo pożądana. Oddano 5645 głosów. A więc w głosowaniu wzięła udział (prawie) aż 1/3 mieszkańców. Oznacza to, że temat spalarni wywołał w gminie spore emocje.

Głosów nieważnych ujawniono 130. W tym na 37 kartach nie zaznaczono żadnej opcji, na jednej karcie ktoś zagłosował za obiema opcjami. Na dwóch kartach głosujący postawili inny znak niż „X”. 22 karty zostały wrzucone do urny anonimowo. Zagłosowało 14 osób spoza naszej gminy. Głosów podwójnych było 54 – oddane zostały przez 27 osób. Liczba głosów podwójnych jest więc niewielka i nie wpływa na wynik głosowania. Zespół ds. weryfikacji i liczenia kart postanowił więc, że nie zostaną one zweryfikowane. A więc łączna liczba głosów nieważnych okazała się marginalna.

Czterech głosów nie wzięto pod uwagę ponieważ wpłynęły już po terminie.

Można więc stwierdzić, że głosowanie odbyło się uczciwie, z zachowaniem przyjętych zasad. Osoby oddające głosy zachowały się w znakomitej większości odpowiedzialnie.

Aż 5101 głosujących opowiedziało się przeciwko budowie spalarni. Za budową opowiedziało się 414 osób. Wynik jest więc jednoznacznie przesądzający. Burmistrz Krzysztof Sobkowski, zgodnie ze złożoną deklaracją, zarekomenduje Radzie Miejskiej Międzychodu zaprzestanie procedowania w sprawie tej inwestycji. Wobec tak jednoznacznej wypowiedzi mieszkańców, decyzja nie powinna budzić wątpliwości.

Protokół liczenia głosów podpisali: Klaudia Kolanowska-Sroka, Grzegorz Olszewski, Kinga Błoch, Witold Marciniak i Maciej Żurkowski. Burmistrz dziękuje tą drogą za zaangażowanie i sprawne działanie.

Konsultacje oraz ich wynik mają szanse zakończyć spekulacje na temat stosunku mieszkańców gminy do budowy spalarni. Pozwolą uniknąć podejrzeń o podejmowanie decyzji za plecami lub pod wpływem niewielkiego, ale silnego lobby. Konsultacje są zdecydowanie lepszą formą od protestów i rodzących się na ich tle konfliktów. Całkowity koszt przeprowadzenia konsultacji w sprawie spalarni wyniósł niewiele - 3143,76 zł. 

Taka forma komunikacji władz miasta z mieszkańcami będzie więc kontynuowana w innych, ważnych dla miasta i gminy sprawach.

Raport z konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Międzychód dotyczących budowy spalarni w gminie Międzychód

 

 

TY DECYDUJESZ!

Głosowanie dotyczące budowy spalarni odbędzie się w dniach

10 – 24.03.2025 r.

Jak głosować?

Karty do głosowania można otrzymać w:

Wypełnione karty do głosowania należy:

  • Wrzucić do urny w BOI w Urzędzie Miasta
  • Wysłać pocztą na adres: Urząd Miasta i Gminy w Międzychodzie, ul. Piłsudskiego 2, 64-400 Międzychód

ZASADY:

  • Głosować może KAŻDY mieszkaniec gminy Międzychód, bez względu na wiek
  • Każdy mieszkaniec może wziąć udział w głosowaniu tylko RAZ. Jeśli zostanie ujawnionych więcej kart do głosowania, wszystkie karty tej osoby, zostaną uznane za nieważne
  • Jeśli nie zostanie wybrana żadna opcja, lub obie opcje na karcie do głosowania, głos zostanie uznany za nieważny
  • Pod uwagę będą wzięte wyłącznie te głosy, które dotrą do Urzędu w dniach 10 – 24 marca

 

 

INFORMACJA
W związku z licznymi uwagami złożonymi do wyłożonego do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Międzychód – część obrębu Gorzyń (przy drodze powiatowej 1719P) oraz dużym zainteresowaniem społecznym potencjalną budową zakładu, którego działalność będzie polegała na termicznym przetwarzaniu RDF (Gorzyń, dz. nr 17/9) decyzja o lokalizacji w/w zakładu na terenie Gminy Międzychód, zgodnie z deklaracją złożoną przez Burmistrza Międzychodu, zostanie podjęta po przeprowadzonych konsultacjach społecznych.

POBIERZ DRUK FORMULARZA KONSULTACJI SPOŁECZNYCH

ZARZĄDZENIE BURMISTRZA MIĘDZYCHODU w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Międzychód dotyczących budowy spalarni w gminie Międzychód

Klauzula informacyjna - konsultacje społeczne dotyczące budowy spalarni w gminie Międzychód

 

W związku z Zarządzeniem Burmistrza Międzychodu w sprawie konsultacji społecznych poniżej publikujemy informacje o prowadzonej przez inwestora komunikacji w punktach konsultacyjnych.

Inwestor Spółka EKOTERM Międzychód w ramach prowadzonych transparentnych działań komunikacyjnych zaplanował organizację 3 punktów informacyjno-konsultacyjnych oraz bezpłatnego wyjazdu studyjnego dla mieszkańców Miasta i Gminy Międzychód.

Celem organizacji punktów jest zasięganie opinii mieszkańców i prowadzenie komunikacji bezpośredniej z przedstawicielami inwestora na temat planowanej inwestycji, czyli budowy elektrociepłowni zasilanej paliwem z odpadów. 

We wskazanych poniżej terminach i lokalizacjach, dyżurować będą konsultanci i eksperci inwestora. Podczas 3-godzinnego dyżuru, osoby odwiedzające punkty będą mogły zadawać pytania, wyrazić opinie i podzielić się uwagami związanymi z projektem. Dla odwiedzających przygotowano także materiały informacyjne dotyczące planowanej inwestycji.

Punkty informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców będą funkcjonować zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • 20 lutego 2025 r. w godz. 16.00-19.00 – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Międzychodzie, sala zebrań, pok. 2, ul. Piłsudskiego 45, 64-400 Międzychód
  • 24 lutego 2025 r. w godz. 16.00 – 19.00 – Świetlica Wiejska Dzięcielin, Dzięcielin 23A, 64-400 Dzięcielin
  • 6 marca 2025 r. w godz. 16.00-19.00 – Centrum Animacji Kultury, Plac Kościuszki 9, 64-400 Międzychód

 

WYJAZD STUDYJNY DO SPALARNI W BYDGOSZCZY

Bezpłatny wyjazd studyjny do działającej od 8 lat bydgoskiej instalacji zasilanej paliwem z odpadów (ITPOK), odbędzie się 13 marca 2025 r. 

Celem wyjazdu jest zwiedzanie spalarni, podczas którego uczestnicy zapoznają się z faktami o pracy tego typu obiektów energetycznych i obalenie mitów związanych z zagrożeniami dotyczącymi oddziaływania na środowisko i otoczenie. Podczas zwiedzania z zarządcą instalacji, mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z poszczególnymi etapami produkcji energii z odpadów – od rozładunku, transportu i magazynowania paliwa w hermetycznym bunkrze, poprzez termiczne unieszkodliwianie na ruszcie oraz neutralizację szkodliwych substancji w bloku oczyszczania spalin. W trakcie wyjazdu, uczestnicy będą mieli okazję przekonać się osobiście, że tego typu elektrociepłownie nie są źródłem uciążliwych odorów, hałasu i szkodliwych emisji. Na terenie wokół instalacji nie są składowane odpady, a pozostałości po procesie spalania są w bezpieczny sposób zagospodarowane i przekazywane do ponownego użycia (żużle) lub utylizacji (popioły) w specjalistycznych firmach zewnętrznych. 

Osoby zainteresowane udziałem w bezpłatnym wyjeździe studyjnym do Bydgoszczy prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie https://ekoterm-miedzychod.pl/

  • 10 614
    LICZBA LUDNOŚCI MIASTA
  • 6,98
    POWIERZCHNIA MIASTA W KM2
  • 1378
    UZYSKANIE PRAW MIEJSKICH
  • 18 633
    LICZBA LUDNOŚCI GMINY
  • 306,25
    POWIERZCHNIA GMINY W KM2