Projekt "Zawsze przed siebie – oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”
Gmina Międzychód poprzez Środowiskowy Dom Samopomocy realizuje projekt pn. „Zawsze przed siebie – oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”.
Projekt jest skierowany do osób z zaburzeniami psychicznymi, czyli dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz osób przewlekle psychicznie chorych.
Celem głównym projektu jest umożliwienie osobom z zaburzeniami psychicznymi przezwyciężania trudnej sytuacji życiowej w jakiej się znalazły, której własnym staraniem, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości nie są w stanie samodzielnie pokonać.
Zrealizowane zostaną następujące działania:
W ramach modułu I:
• 1 raz w miesiącu (przez okres 8 miesięcy) 5-godzinne warsztaty plenerowe dla rodziców z psychologiem Rodzina osób z zaburzeniami psychicznymi bywa bezradna w obliczu problemów, jakie pojawiają się wraz z niepełnosprawnością ich dzieci. Dotyczą one osobistych reakcji, interakcji między członkami rodziny, postaw wobec niepełnosprawnego dziecka, niekiedy sytuacji finansowej oraz socjalnej. Trudne sytuacje, z którymi rodzina samodzielnie sobie nie radzi, z czasem mogą się pogłębiać, nawarstwiając kolejne problemy. Niezbędne jest wtedy objęcie takiej rodziny wsparciem, zwłaszcza w środowisku lokalnym, gdzie żyje i funkcjonuje ona na co dzień. Organizacja plenerowych warsztatów z psychologiem, nie tylko dostarczy niezbędnej wiedzy i umiejętności w radzeniu sobie z chorobą i jej objawami w życiu codziennym, ale także będzie okazją do wypoczynku, relaksu oraz chwili wytchnienia.
W ramach modułu III:
• Warsztaty storytelling – innowacyjna metoda pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi; warsztaty, podczas których osoba pisząc, tworząc scenariusz, kreując bohaterów utworu, odkrywa swoje mocne strony, wzrasta jej poczucie wartości, otwiera się poprzez pisanie, odczuwa poczucie sprawczości, a co najważniejsze uczy się budowania dialogu, prowadzenia rozmowy oraz zachowań w sytuacjach spontanicznych.
• Warsztaty – taniec terapeutyczny – mające na celu zwiększenie świadomości siebie oraz relacji z innymi, dostarczenie nowych sposobów rozładowania i wyrażania napięcia oraz niepokoju.
• Warsztaty z sensoplastyki – innowacyjne warsztaty skierowane głównie do osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, dzięki tym warsztatom uczestnicy rozwijają swoją samodzielność, doświadczają sukcesów w realizacji swoich pomysłów, a także podejmują aktywność.
• Warsztaty psychologiczno-społeczne – warsztaty mające na celu poznawanie siebie i innych, poznawanie swoich zasobów i ograniczeń, przepracowywanie lęków, barier i trudności związanych z kontaktem z innymi ludźmi oraz podjęciem zatrudnienia, uczenie się wyrażania siebie – swoich uczuć, potrzeb, przekonań, uczenie się stawiania i obrony swoich granic.
• Warsztaty z dietetykiem – warsztaty, które uświadomią znaczenie zdrowej diety, zmotywują do działania w kierunku poprawy formy i pokażą jak w prosty sposób zadbać o swoje zdrowie.
• Warsztaty artystyczne „W portrecie” – warsztaty grupowe, podczas których wyznacza się przestrzeń oddziaływań terapeutycznych skoncentrowanych na kreowaniu sytuacji sprzyjających samorealizacji i samopoznaniu (zajęcia sztalugowe z wykorzystaniem podobrazia, zajęcia na których tworzylibyśmy portret metoda z szablonu, zajęcia z portretu lub sylwetki).
Efektem końcowym zajęć ze storytellingu będzie gotowy scenariusz opowieści. Opowieści, która będzie wyjątkowa, bo stworzona przez osoby z zaburzeniami psychicznymi. Planuje się zakupić mikrofon do nagrywania podcastów, celem nagrania PODCAST’U, przedstawiającego właśnie stworzoną opowieść. Stosując tak zwane sieciowanie projektu Gmina Międzychód planuje wysłać stworzony podcast do innych innych ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Odsłuchanie takiej opowieści przez osoby z problemami psychicznymi, może być dla nich motywacją do działania – „skoro ktoś z takimi problemami jak ja może, to i ja mogę spróbować”.
W ramach modułu IV:
• Warsztaty dla uczniów 4 szkół średnich z terenu Gminy Międzychód (razem 8 spotkań) – warsztaty, prowadzone przez pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzychodzie, które dostarczą uczniom wiedzy na temat zaburzeń psychicznych w celu promowania postaw zrozumienia, akceptacji i tolerancji.
• Warsztaty manualne dla dzieci ze szkół podstawowych, organizowane w ŚDS (4 warsztaty) – warsztaty podczas których najpierw zostanie poprowadzona rozmowa dot. zachowań w stosunku do osób z niepełnosprawnością, a następnie dzieci wezmą udział w zajęciach artystycznych, które poprowadzą uczestnicy ŚDS.