Mieszkańcu nie pal śmieci!
Mieszkańcy gminy Międzychód!
W trosce o czyste środowisko w naszej Gminie apeluję do statystycznych 20% mieszkańców o niespalanie śmieci w paleniskach domowych, zwłaszcza odpadów z tworzyw sztucznych, które emitują silnie rakotwórczy B(a)P benzoapiren.
Według Raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku umiera na świecie 7 mln, a w Polsce 45 tys. osób z powodu zanieczyszczenia powietrza. Oddychamy powietrzem bardzo złej jakości i jesteśmy pod tym względem w niechlubnej czołówce trucicieli!
Pora to zmienić i dostrzec korzyści ekonomiczne i społeczne płynące z czystego środowiska.
W związku z tym m. in. podjęta została uchwała umożliwiająca mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom uzyskanie dotacji w wysokości od 25 do 50% wartości inwestycji na zakup i montaż kolektorów słonecznych i pomp ciepła, wymianę pieca kaflowego lub kotła węglowego na kocioł gazowy, zakup i montaż paneli fotowoltaicznych.
Mając na uwadze głosy społeczeństwa rozważamy wprowadzić do uchwały dotację na wymianę starego kotła na ekologiczny kocioł 5 klasy emisji spalin.
Nowych inwestorów zachęcamy do uwzględnienia energooszczędności już na etapie projektowania inwestycji poprzez zastosowanie przegród o wysokich parametrach cieplnych oraz ogrzewania budynku i zasilania w energię elektryczną za pomocą pomp ciepła w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi. Koszty takiego rozwiązania zwracają się już po pięciu latach eksploatacji budynku.
Urząd nasz na bieżąco współpracuje z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w zakresie działań poprawy efektywności energetycznej i ich wsparcia finansowego.
Jednym z działań zmierzających do poprawy jakości powietrza jest zamontowanie czujników czystości powietrza. Takie rozwiązania podjęła już gmina Sieraków. Uważam jednak, że większe korzyści osiągniemy poprzez apel i edukację młodzieży i starszych oraz konkretne programy dofinansowania inwestycji proekologicznych.
Burmistrz Międzychodu
Krzysztof Wolny